Umreženo more
U okviru plave humanistike koja kulturnu povijest smješta u morski kontekst, istaknute su figure moreplovca/ke i plivača/ice. Svaka od njih se drugačije prilagođava promjenjivom okruženju, ali i različito djeluje spram morskog okoliša.
29 05 – 14 06 2024
Dok moreplovci/ke plove tehnologijom koja im pruža osjećaj kontrole i sigurnosti, znatno ranjiviji plivači ovise o vlastitom tijelu i morskim strujama. Njihov se odnos s morem ocrtava u mjerilu, u udaljenostima koje su u stanju sagledati i/ili prijeći, kao i izloženosti negostoljubivom okruženju. Polazeći od te dvije figure, 26. izdanje festivala Media Mediterranea iscrtava fragmente mreže koja ih postavlja u odnos prema degradiranom morskom okolišu.
Navigaciju morem preslikavamo uz pomoć suvremenih tehnologija u plovidbu našom svakodnevnom mrežom. Figura moreplovca/ke tako neizbježno izaziva pretakanje digitalnih i morskih bespuća te nam pruža uvid u kompleksnost odnosa digitalnih tehnologija i mora. Bilo da je riječ o suvremenim tehnologijama nadzora i mjerenja, ali i njihovih materijalnih posljedica poput podvodnih kablova ili digitalnog otpada uopće, ili pak automatizacije i mehanizacije globalnih prekomorskih lanaca nabave, proučavanjem tehnološke infrastrukture razotkrivamo kompleksne socijalne, ekonomske, političke i ekološke odnose.
S druge strane, figura plivača/ice nije toliko bezazlena jer sadrži brojne kontradikcije, osobito kada je promatramo u kontekstu Mediterana kojeg kustos i pisac Bonaventure Soh Bejeng Ndikung naziva najpodlijom grobnicom modernih vremena. Stoga je položaj plivača/ice u moru, koje svoje centralno mjesto u filozofiji oceana duguje geografskom položaju između Europe, Afrike i Azije, izuzetno disproporcionalan. Za ljude u pokretu more je podsjetnik granica njihove slobode, a za bezbrižne kupače/ice ono je mjesto mira i odmora. Dok se usred Sredozemlja odvija borba za život, uz njegove obale masovna turistifikacija transformira priobalje što je uvjetovano tržišnom ekonomijom, ekonomskom eksploatacijom javnog prostora, kao i generičkim oblikovanjem koje negira postojeće lokalne kvalitete.
Ipak, moreplovci/ke i plivači/ce nisu jedini nepozvani gosti mora. Tokovi globalne ekonomije, prožimaju svjetska mora i oceane, jednako kao i goleme količine otpada posljedice kojih su, za biološku raznolikost, nesagledive. Stoga, kad opisuju stanje morskog teritorija, umjetnica Julieta Aranda i antropolog Eben Kirksey ističu: “Naši su oceani puni dvostruke smrti. Mora su preplavljena fungicidima, insekticidima i biocidima širokog spektra koji su razvijeni za komercijalnu poljoprivrednu proizvodnju. Otrovi se raspršuju u perjanicama, daleko iznad predviđenih ciljeva. Naftni nusproizvodi, boje, otapala, ljepila, akumulatorska kiselina i vezivna sredstva nakupljaju se na odlagalištima, cureći u vodene tokove. Industrijske kemikalije međusobno reagiraju, nadilazeći svoje izvorno stanje. Plastika koja pluta pacifičkim vrtlogom stvara dvostruku smrt dok je ptice, morski sisavci, kornjače i ribe pokušavaju pojesti.”
Umreženo more je more uhvaćeno u mrežu ekonomskih, političkih, socijalnih, tehnoloških i ekoloških čimbenika. Njegove kartografije tek treba iscrtati ne bi li se promijenila modernističko-kolonijalna vizija Mediterana. Upravo zato ovo festivalsko izdanje nastoji ukazati na neuralgične točke kako bi potaknula na razmišljanje o drugačijoj solidarnosti o kojoj Bonaventure Soh Bejeng Ndikung piše: “Biti solidaran znači dati prednost životu nad smrti; to je negiranje mogućnosti da jedni odlučuju u ime drugih kako će umrijeti. Solidarizirati se znači stvoriti strukture, mreže, plodna tla unutar kojih će ljubav biti istinita, a sreća mora biti moguća, solidarizirati se znači osigurati da vrste koje su bile osuđene na stotinu godina samoće odmah i dugotrajno imaju zasluženu priliku na zemlji.”
Kad govorimo o morskom okolišu, solidarnost treba misliti u proširenom polju koje uključuje i savezništvo s više nego ljudskim svijetom i s novim tehnologijama. Pasivno podilaženje tehnologiji nadzora i kontrole je potrebno nadomjestiti aktivnim korištenjem održivih i otvorenih (infra)struktura i mreža kako bi se izmijenio odnos prema zajedničkom dobru, bilo da je riječ o tehnologiji ili moru. Umjesto ugroženog i degradiranog okoliša koji odražava neravnomjerno raspoređene odnose moći, morski svijet u nastajanju traži posthumanističku filozofiju u okviru koje čovjek nije izvan, već je samo dio planetarne priče.
Irena Borić
k: Irena Borić
a: Katerina Duda & Marta Baradić, Kyriaki Goni, Uroš Krčadinac, Gaia Radić, Tabita Rezaire, Lana Stojićević, Robertina Šebjanič, Branimir Štivić, Marloes de Valk & Alexandre Leray
Izložba je dio 26. izdanja Media Mediterranea 26 u organizaciji udruge Metamedij