Nestalna stvarnost
Svi smo mi interaktivna bića i živimo u uzajamnosti naše sadašnjosti. Sjećanja su ogledala prošlosti, vizije su svjetla budućnosti.
19 10 – 26 11 2023
Intermedijska se umjetnost sve više pozicionira kao interdisciplinarna, ili čak transdisciplinarna, jer ne uključuje samo medije, nego prožima razna polja umjetnosti i povezuje sektore, što je vidljivo u samim nazivima kao što su “umjetnost i znanost”, “umjetnost i tehnologija”, “umjetnost i ekonomija” itd., dok izraz “umjetnost i društvo” možemo shvatiti kao previše klasičan, tradicionalan, zastario, općenit. No, upravo u potonjem duetu, uz prožimanje jednine i množine, korištenje konkretnog i apstraktnog, isticanje partikularnog kao općeg, nalaze se sjecišta znanja i ponašanja, iskustava i zaključaka, teorija i prakse, empirije i apriorizma, koji ili zbirno i metodološki, ili skokovito i nasumično sačinjavaju naš svijet u skladu s iskonskim, s kaosom.
Kaos (grč. χᾰ́ος) je jednina množine i može označavati izvorno stanje postojanja, prostor, zrak, ponor, bezdan ili beskrajnu tamu, odnosno to je naša (iskonska) tvorevina koja vodi računa o elementima okoline i svojstvima svemira. Kao središnji protagonisti—ili barem mislimo da to jesmo—ovog besplatnog putovanja na svemirskom brodu zvanom Zemlja po Svemiru ili Svemirom, suočavamo se s njim i njima, s mnoštvom, s multiverzumom. Znamo ponešto čak i o dimenzijama svemirskih širina i duljinama zvjezdanih staza i njihovim udaljenostima od našeg planeta i Sunčevog sustava, a ne zatvaramo oči, uši i druga osjetila kad se uhvatimo ukoštac sa samima sobom, s biti i bivanjem u okolišu i povezanosti s njim, s postojanjem te unutarnjim i vanjskim putovanjem.
Svi smo mi interaktivna bića i živimo u uzajamnosti naše sadašnjosti. Sjećanja su ogledala prošlosti, vizije su svjetla budućnosti. Procesualnost, postupnost i prostorno-vremenski kontinuum grade luk u kojemu sve ima svoje značenje. Energija se, putem sunčevih zraka, pretvara iz fotona u život. Fizikom i kemijom, svjetlom i dodirom, mišlju i djelovanjem. Kada se opće raspada u elementarno, koje se zatim sublimacijskim procesima sintetizira u stvarno i postaje stvarno(st), dolazi do transformacije metafizičkog u fizičko, a potom iz fizičkog u eterično; ono postaje prisutno, osjetilno, perceptibilno. Umjetnost se postavlja u (galerijski) prostor kao artefakt, u neki drugi kao dekoracija, a u neki treći kao eksces.
Identifikacija tehnološki utemeljenih djela zajedničkim nazivnikom nije nužna jer se oni mogu percipirati kao neka vrsta integriranog umjetničkog djela. Obraćaju se i razgovaraju. Otvaraju se i cure. Sinkronizirano sa sobom i istovremeno s nama. Oni simuliraju stvarnost. Ulaze u naš prostor ili nam vraćaju ono što mogu kada prodremo u njih. Pokreću identitetska i vrijednosna pitanja, seciraju tehnološku osnovu i koncept, teorijska polazišta i praktičnu provedbu, očekuju (nešto) i dobivaju (nešto), relativiziraju i apsolutiziraju, tematiziraju i kritiziraju, govore i pitaju, šapuću i viču, dostupni su, a zapravo nisu; oni su potpuno idiosinkratični i brutalni unutar algoritama i programa, oni su nevina i prijateljska okruženja naše percepcije apsoluta i prihvaćanja relativnog.
Homo ludens, čovjek koji se igra, središte je i polazište, esencija i bit prostora i simulacije prostora. Može li opstati pokušaj ilustracije stajanja, postojanja i propadanja? S umjetnošću, estetikom i etikom – može. Sa sviješću i sviješću. S mišlju i djelom. Ulaskom u umjetničko djelo, šetnjom kroz njega, lutanjem i upoznavanjem, poimanjem i otkrivanjem, nalazimo se u personificiranom, intimnom odnosu, koji doživljavamo kao umjetnički kodificirano iskustvo i svojevrsni odgovor na naš angažman. Ambijentalni, audiovizualni doživljaj, ambijentalna i okolišna kupka ujedno su i sauna i masaža, fitness i Loch Ness našeg osobnog “dodira” i širih, prostornih i društvenih refleksija koje uspostavljaju naš odnos prema umjetnosti, predmetima, strojevima, materijalima, procesima u ekvidistantni krug naših života, koji se slučajno pojavljuju na izložbi i ostaju u sastavu umjetničkog djela kao autonomni izraz svoje autorizirane spontanosti.
Peter Tomaž Dobrila
k: Peter Tomaž Dobrila
a: Nataša Berk, Alice Daeun Kim, Tadej Droljc, name:, Nika Erjavec, Toni Soprano Meneglejte, Valerie Wolf Gang
Izložba je organizirana u sklopu međunarodne programske razmjene i suradnje udruge Metamedij (Pula) i udruge za kulturu i edukaciju KIBLA (Maribor).